Żywe symbole małżeńskiego szczęścia

Redaktor Blog 0 komentarze/y

Każdy zawierając związek małżeński marzy o wiecznej, nieskończonej i szczęśliwej miłości oraz dobrym i trwałym związku. Czy jest to możliwe? Przykłady wielu par pokazują, że można. Nie jest to łatwe, ale jeśli dwie strony są tymi odpowiednimi osobami, dwiema nierównymi połówkami pomarańczy, da się. Czasem jednak można szczęściu dopomóc. Są też żywe symbole zwiastujące małżeńskie szczęście. Nie słyszeliście o nich? Czym są? Co dokładnie oznaczają? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Gołąb – miłość aż do grobowej deski

Pierwsze informacje o udomowionych gołębiach pochodzą z 4500 roku p.n.e. Zarówno symbolice staropogańskiej jak biblijnej symbolizował prawdę, mądrość, rozkosze miłosne, nieśmiałość, łagodność, ale i zazdrość. Od dawien dawna był symbolem pokoju i miłości, a w szczególności para białych gołębi.

Co ciekawe, starożytni na pieszczotliwe określenie ukochanej osoby mieli słowa tj. gołąbeczka czy turkaweczka. Z kolei fakt, że ludowa tradycja miała go za ptaka zakochanych zapewne przełożyło się to na jego popularność na wszelkich dekoracjach, zaproszeniach i tortach ślubnych.

Gęś – ptak mężatek

Od dawien dawna utożsamiano je z symbolem życia i wtajemniczenia. Symbolizowały także miłość małżeńską, a wszystko za sprawą swojej wierności partnerowi. Oznaczały także dobrą gospodynię czy żonę czuwającą nad domowym ogniskiem.

Pojawiała się ona także jako atrybut wielu bogów, np. Ozyrysa, Apollona czy nawet Brahmy. Starożytni Egipcjanie wierzyli w to, że to ona złożyła złote jajo – słońce.

Co ciekawe, przez wiele wieków jej mięso uchodziło za silny afrodyzjak.

Kaczka – orientalny prezent ślubny

Czy wiedzieliście, że na Dalekim Wschodzie kaczki żyjące w parach są symbolem wierności małżeńskiej? Stąd figurki z porcelany tych zwierząt są bardzo popularnym prezentem ślubnym, który ma gwarantować trwałość danego związku.

Kukułka – dobra wróżba

Niezależnie od długości i szerokości geograficznej ptak ten symbolizuje zmianę losu. Nie trudno więc domyślić się, że w związku z tym pojawia się wielu przedślubnych wróżbach.

Być może zainteresuje Was to, że według polskich wierzeń ludowych jest to ptak szczęścia, zwiastujący oczekiwanie na ślub czy lata kochania. Był nawet pewien zwyczaj, że panna czekała na to aż Kukuła się odezwie, aby dowiedzieć się, ile lat pozostało jej jeszcze do wesela. Po tym jak ptak zaczął śpiewać, liczono ilość kukań.

Motyl – symbol małżeńskiego szczęścia

Motyl znany na całym świecie był atrybutem m.in. Buddy czy Erosa. W tradycji chrześcijańskiej zwiastuje zmartwychwstanie Chrystusa.

Kolorowy motyl symbolizuje życie, piękno, miłość, szczęście, przyjemność, ale i lekkomyślność czy niestałość.

Choć zapewne wiele i wielu z Was zna powiedzenie: „jak motylek – z kwiatka na kwiatek”, co raczej nie świadczy o wierności małżeńskiej, Japończycy wierzą, że jest to symbol młodej kobiety, z kolei dwa tańczące motyle to symbol szczęścia małżeńskiego.

Bibliografia:

Hanna Szymanderska, „Śluby polskie. Tradycje, zwyczaje, przepisy”, wyd. Świat Książki, Warszawa 2008.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *