Symbolika ziół, krzewów i drzew, która nie powinna być obojętna żadnej Pannie Młodej

Redaktor Blog 0 komentarze/y

Nasi przodkowie przywiązywali szczególną uwagę do symboliki ziół, krzewów i drzew. Było to coś w rodzaju wiary w magiczną moc tych dzieci matki natury. Nic dziwnego, że tak wiele z nich odnajdujemy w dawnych tradycjach związanych z okresem przedmałżeńskim oraz ślubami i weselami. Niektóre z nich dość często pojawiały się jako składniki miłosnych czarów czy rytuałów, które mają zapewnić czyjś miłość lub sprawić, aby dany kochanek zostawił kobietę. Jedno jest pewne, wejrzenie w ich symbolikę to wspaniała przygoda i lekcja o tym, że rośliny znane nam i naszym babciom i dziadkom oraz ich rodzicom i jeszcze ich rodzicom skrywają wiele znaczeń, które warto poznać, a może nawet skorzystać z ich „mocy”…

Wierzenia ludowe a zioła, krzewy i drzewa

(…) Jest na wschodzie kwiatów mowa:

Gdyby nasze drzewa, krzewy

Ktoś zapytał o ich słowa.

O zagadki i posiewy:

Jakim cudem świat ich ożył…”

(Wincenty Pol)

Wystarczy wciąć do ręki pierwsze z brzegu materiały źródłowe, aby szybko przekonać się o tym, że wierzenia ludowe oraz przesądy zawsze przypisywały roślinom duże znaczenie. Wszystko przez to, że widziano skrywające się w nich magiczne moce…

Już od czasów średniowiecza w przydomowych ogródkach hodowano rośliny, którym mnisi przypisywali ogromne znaczenie dla dobra związku małżeńskiego. Od bardzo długiego czasu w różnego rodzaju rytuałach weselnych pojawiają się więc one i odgrywają duże znaczenie dla każdej osoby, która z ich pomocą chce coś osiągnąć. W różnego rodzaju zwyczajach ślubnych i weselnych zaczęły występować np.: ruta, rozmaryn, mirt, lubczyk, barwinek, nasięźrzał znany również pod takimi nazwami jak „pójdź za mną” czy „szalona miłość”.

Ruta – czyli roślina pańskiego wieczoru

Od wieków służyła jako roślina lecznicza, przyprawowa, obrzędowa i magiczna. Wierzono, że jest silnym afrodyzjakiem, wzmaga potencję i płodność. Stąd dziewczęta ją hodowały, a później wykonywały z niej ślubne wianki oraz ozdabiały nią suknie.

W ogóle sama jej hodowla miała symbolizować nadzieję na to, że panna znajdzie w końcu swojego wybranka serca.

Rozmaryn – czyli symbol wierności

Miał szczególne znaczenie w rytuałach związanych z małżeństwem. Wierzono, że oznacza wierność, przyjaźń i miłość, a nawet to, iż sprzyja miłosnym pieszczotom.

Dziewczęta wiły więc z niego ślubne wianki. W dniu ślubu Panna Młoda wręczała też bukiet rozmarynku przewiązany wstążką Panu Młodemu wchodzącemu do kościoła. Bukieciki z niego ofiarowywano też druhnom. A od XVI wieku pozłacane gałązki rozmarynu wręczano gościom weselnym. Mało tego, stosowano go w kuchni weselnej. A tuż po ślubie żona wyjmowała jedną gałązkę ze ślubnego wianka i sadziła ją w ogrodzie. Jeśli ta przyjmowała się, oznaczało to szczęście dla pary.

Mirt – czyli młodość, męstwo i miłość

Już od dawnych czasów wiązano go z boginiami miłości, dziewictwa i miłości. Robiono z nich wianki ślubne, ponieważ wierzono, że wiecznie zielona roślina użycza sił życiowych osobie, która go nosi. W Polsce hodowano go w domach, gdzie mieszkały młode panny.

Ślubna symbolika wielu innych roślin

  • Barwinek – szczęśliwe pożycie,

  • kolendra – eliksir miłości,

  • bazylia – wzmocnienie uczuć,

  • lubczyk – zapewnia szczęśliwe małżeństwo,

  • czarnuszka – miłość we mgle,

  • oregano – symbol szczęścia,

  • tawuła – ziele panny młodej,

  • laur – trwałe uczucie,

  • brzoza – zachęta miłosna.

Bibliografia:

„Śluby polskie. Tradycje, zwyczaje, przepisy”, Hanna Szymanderska, wyd. Świat Książki, Warszawa 2008.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *