Wywróż sobie męża

Redaktor Blog 0 komentarze/y

Wierzycie w czarodziejskie znaczenie wierzeń, przesądów i praktyk magicznych? Ze zwykłej ciekawości i dla zabawy macie ochotę sprawdzić czy wyjdziecie bogato za mąż lub Wasz wybranek zjawi się w ogóle szybko? Wierność w związku jest ważna i chcecie się upewnić czy będziecie mieli szczęście w związku? Mamy dla Was dobrą wiadomość! Tradycyjna kultura śląska ma coś specjalnego, co zapewnia powodzenie w miłości. Mowa oczywiście o wróżbach miłosnych. Jeśli jeszcze nie skusiliście się na to, aby wypróbować je na sobie, być może skusicie się lada moment. Z myślą o Was przygotowaliśmy kilka z nich, mamy nadzieję, że z nich skorzystacie i dowiecie się jak potoczy się Wasza przyszłość!

Jak sprawdzić nieszczerą miłość?

Każdy z nas marzy o tym, aby wieść długie, piękne i dobre życie u boku ukochanej osoby. Czasem niestety po głowach niektórych z nas chodzą ciemne myśli brzmiące tak: „a co jeśli on lub ona ma nieszczere intencje wobec mnie?”. Oczywiście pomogą Wam w tym wróżby miłosne.

13 grudnia wypada Dzień Świętej Łucji. W kulturze śląskiej wiązała się z tym dniem pewna tradycja. Jaka? Otóż dziewczęta lały ołów na łopatę w piecu, a ten rozlewając się na narzędzie przybierał najróżniejsze kształty. To właśnie z tych form odlewów wróżyły swoją przyszłość. Ale to nie wszystko! Miały też w zwyczaju rzucenie na wodę dwóch listków mirtu, gdzie jeden z nich oznaczał kobietę, a drugi mężczyznę. Wróżba była dość prosta. Jeśli listek, który oznaczał Twojego narzeczonego pozostawał w bezruchu, a drugi płynął w jego kierunku miało to być dowodem nieszczerej miłości mężczyzny. Oczywiście sytuację należało odczytywać tak samo w drugą stronę. Bywało że to właśnie kobieta była tą, której uczucie nie było prawdziwe.

Ksiądz po kolędzie a zamążpójście

Jesteś kobietą i masz w domu siostrę lub siostry? Chcesz dowiedzieć się, która z Was najwcześniej wyjdzie za mąż? Jest sposób, aby to sprawdzić! Jaki? Już Wam zdradzamy.

Otóż według tradycji mówiono, że ta dziewczyna jako pierwsza znajdzie się na ślubnym kobiercu, która jako pierwsza zajmie krzesło zajmowane wcześniej przez księdza, który był w Waszym domu po kolędzie.

Szczekanie psa, a pojawienie się kandydata na męża

Mamy dla Was zagadkę. Co ma wspólnego szczekanie psa z pojawieniem się w Waszym życiu kandydata na przyszłego męża? Otóż na Śląsku jest pewna wróżba miłosna…

Trzeba poczekać do Wigilii i tuż przed kolacją w towarzystwie innych dziewcząt wyjść na dwór. Następnie należy wsłuchiwać się w szczekanie psów. Według tradycyjnej kultury śląskiej kierunek, z którego zwierzęta najmocniej ujadały miał przyjść swat lub przyszły mąż.

Wyjdę za mąż?

Możesz to sprawdzić! Jak? Potrzebne Ci do tego łupinki orzechów oraz chleb, ziemia i mirta. Dawniej pod skorupkami chowano te trzy różne rzeczy. Następnie biesiadnicy wybierali po jednej skorupie orzecha i to na podstawie tego, co znaleziono pod nią wróżono sobie przyszłość. Ten, kto marzył o ślubie, musiał trafić na mirt, to właśnie on miał gwarantować małżeństwo.

Jak sprawić, aby dany mężczyzna mnie poślubił?

Na pewno większość kobiet przynajmniej raz w życiu miała tak, iż bardzo mocno zapragnęła, aby mieć jakąś moc, siłę czy jakikolwiek wpływ na to, aby wziąć ślub z konkretnym mężczyzną. Cóż… być może ucieszycie się na wieść, że jest pewien sposób…

Według tradycji, aby ta wróżba miłosna mogła się spełnić należy wykonać pewne czynności w dzień Bożego Ciała. Co trzeba zrobić, aby konkretny chłopak Was poślubił?

Zasadźcie w doniczce za oknem rutę – jeśli to zrobicie, będziecie miały w tym roku możliwość wyjścia za mąż!

W tradycyjnej kulturze śląskiej znane są także przypadki, gdzie dziewczęta siały marionek. Teresa Smolińska w „Tradycyjne zwyczaje i obrzędy śląskie” podaje nawet nam cała formułkę, jaka padała z ust panien marzących o zamążpójściu z danym lubym, a brzmiała ona tak: „Marionku, ja cię sieję, a gdy się zazielenisz, to też ty (tutaj wymawiasz imię chłopca) ze mną się ożenisz”.

Gotowi na wróżby miłosne…?

Cóż, nie każdy musi w nie wierzyć, ale na pewno są dziś przyjemną formą rozrywki i podtrzymywaniem spuścizny różnych tradycji po naszych przodkach. Do końca jednak nie wiadomo ile kryje się w nich prawdy, a ile ludowej iluzji… Najlepszym sposobem na ich sprawdzenie jest po prostu skorzystanie z tych wróżb miłosnych praktykowanych na terenie Śląska.

Bibliografia:

Przykłady wróżb miłosnych przytoczonych w tym artykule zaczerpnęliśmy z publikacji opracowanej przez Teresę Smolińską w „Tradycyjne zwyczaje i obrzędy śląskie”, wyd. Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2003.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *